Saturday, April 9, 2016

(I)legalna seča, gradnja, preoravanje - kako do broja parcele?

Zatekli ste posečenu šumu ili preoran pašnjak, njivu i sumnjate na ilegalnu radnju.
Pitanja su - ko je vlasnik? Da li se parcela nalazi u okviru zaštićenog prirodnog dobra?
Odgovor je u broju katastarske parcele.


foto: Green Adventure Fruška gora

Od preoravanja državnih njiva, ali i pašnjaka u zaštićenim prirodnim dobrima, preko seče šuma, do izgradnje objekata - građani širom Srbije zatiču brojne (potencijalno) ilegalne radnje.
U takvim situacijama, važno je brzo doći do tačnih i proverljivih informacija. Jedna od ključnih je i broj katastarske parcele na kojoj je aktivnost zabeležena, i na osnovu broja parcele, da li je ona u državnoj ili privatnoj svojini, odnosno ko je korisnik parcele, da li je pod zakupom i sl.

Pokažimo ovo na primeru nedavne seče bagrema na preko 10ha u NP "Fruška gora" u blizini Vrdničke kule, koja je prilično odjeknula u medijima.
Na osnovu broja parcele na sajtu Republičkog geodetskog zavoda lako dolazimo do podatka da je u najvećem delu reč o posedu Srpskog pravoslavnog manastira "Ravanica". To implicira da seču nije inicirao/zahtevao NP "Fruška gora", iako i takvih primera sigurno ima mnogo. 
Naravno, ova informacija je samo delić slagalice, ali nam pomaže da utvrdimo i bolje razumemo činjenično stanje, formiramo naše stavove i kao odgovorni građani pratimo i kontrolišemo rad javnih institucija i preduzeća. Što je još važnije, uz prikupljene informacije i ukoliko se pokaže da za to postoji osnov, možemo podneti prijavu nadležnoj inspekciji.

Ovde prilažem detaljno uputstvo kako da u nekoliko koraka na internetu pronađete broj parcele željene lokacije.

Srećno!




Friday, April 8, 2016

Google Earth / Gugl Zemlja - mali saveti za lakši i brži rad (I)




Google Earth (ili Gugl Zemlja) je izuzetno koristan alat sa orijentaciju u vašoj okolini, planiranje putovanja i pešačenja, istraživanje i deljenje lokacija, analizu satelitskih snimaka... Mogućnosti su brojne.

Ako ste već instalirali i koristili program, evo ukratko par saveta koji vam mogu olakšati i ubrzati rad:





Perspektiva


Po otvaranju lokacije, program stalno "krivi" perspektivu?
Ovo možete lako isključiti u meniju Tools -> Options -> Navigation, jezičak Navigation i potom odabirom sledeće opcije:


Ukoliko pak želite da promenite perspektivu i gledate brda i doline, koristite taster Shift u kombinaciji sa strelicama gore/dole/levo/desno. 

Sever nagore


Ako ste okrenuli sliku naglavačke, dvoklikom na slovo "N" na kompasu u gornjem desnom uglu ekrana ponovo vraćate sliku tako da je sever gore.

Brzo kopiranje koordinata


Pozicionirajte miša na željenu lokaciju i pritiskom tastera Ctrl+Shit+C na tastaturi kopiraćete koordinate trenutne poziciju kursora (strelice miša).
Vodite računa:
- prva koordinata je geografska širina (Latitude, Y koordinata), a druga geografska dužina (Longitude, X koordinata)
- drugi programi (poput Excel-a) mogu zahtevati da tačku zamenite zarezom i obrišete oznaku stepena, kako bi prepoznali koordinate kao brojeve

Format koordinata


Ukoliko su vam potrebne koordinate u nekom drugom formatu - decimalnom (46.930202, 22.002939), u stepenima, minutima i sekundama ili UTM koordinate, idite u Tools -> Options -> 3D View i odaberite željenu opciju:

Visinski profil putanje


Ukoliko ste preuzeli putanju sa GPS uređaja ili ste je sami nacrtali u Google Earth, možete lako pregledati visinski profil, tj. videti koliko i kakvih uspona vas čeka: obeležite važu putanju u odeljku "Places" sa leve strane ekrana, i potom u meniju gore idite na Edit -> Show Elevation Profile.


Pro verzija - besplatno!


Verzija Google Earth Pro je od nedavno postala besplatna za sve korisnike.
Preuzmite instalaciju ovde, a nakon instalacije, ulogujte se koristeći vašu e-mail adresu i unosom "GEPFREE" u polje Licence Key.
Samo jedan od primera proširene funkcionalnosti Pro verzije Google Earth je da može izračunati površinu nacrtanog poligona.
Napomena: vodite računa prilikom pokretanja programa - ikonica Google Earth Pro je siva. I dalje ćete imati standardnu verziju Google Earth (ikonica plave boje),kao i pristup svim vašim lokacijama, putanjama i drugo koje ste do sada sačuvali u odeljku "Places", nezavisno od verzije Google Earth.