Sunday, September 6, 2020

Da li je voda iz česme za piće? Proverite ovde:

Nedavno je objavljen još jedan izveštaj o ispravnosti vode za piće Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", za 2019. godinu. Radi lakšeg pregleda i dostupnosti informacija o ispravnosti vode za piće, "Da nam glava radi" podatke o ispravnosti vode u javnim vodovodima gradskih naselja prikazuje na mapi:

Simboli: tap water by ProSymbols from the Noun Project

Nažalost, do objavljivanja ovog članka, iz Insitituta je izostao odgovor na upit poslat 5. juna o rezultatima ispitivanja vodovoda pojedinačnih seoskih naselja. Nadamo se da će uskoro i stanovnici  ostatka Srbije moći lako da provere da li je i u kojoj meri voda u njihovoj česmi u proteklom periodu bila bezbedna za piće.

Sunday, May 17, 2020

Pravedni telefon - rešenje za sve probleme?

Pre par godina sam u potrazi za nekim održivijim rešenjem u svetu mobilnih telefona naišao i na Fairphone. U pitanju je telefon kompanije koja teži odgovornosti prema životnoj sredini i društvu, sa boljim uslovima rada prilikom proizvodnje sirovina za uređaj koji lako možete sami popraviti zamenom delova.


Fairphone - modularni uređaj koji možete sami popraviti zamenom delova.
(foto: Tobias Isakeit, CC BY-SA 3.0)

Ako govorimo o hardveru, šta je ono što se prvo pokvari na telefonu? Ekran ili baterija. Baterija je uglavnom izmenjiva i kod drugih uređaja, a ekran je lako zaštiti folijom/staklom i futrolom.


Koliko brzo i lako odbacujemo uređaje?

Pod pretpostavkom da smo uspeli da se izborimo sa gubljenjem i potapanjem uređaja, lomom ekrana, pomodarstvom i željom za poslednjim gedžetom, zašto onda menjamo telefone?
Zbog "zakucavanja", manjka prostora za aplikacije i izostanka apgrejda na noviju verziju Androida koja bi podržavala aplikacije koje koristimo.

Da li se Fairphone kao uređaj onda značajno razlikuje od drugih? Pa ne baš. Neodrživost pametnih telefona generiše stalna nadgradnja softvera (OS i aplikacija), koji postaje sve zahtevniji u pogledu hardvera, iako se osnovne funkcionalnosti aplikacija koje najviše koristimo ne menjaju suštinski.
Čak i ako se proizvođač odluči da zadrži neki model duže na tržištu i u upotrebi, obezbeđivanje nadgradnje Android verzije košta (proizvođači komponenti nakon nekog vremena prestaju da pružaju podršku za novije verzije Androida):

Fairphone 2 (2015) je ostao na Android 7 verziji, bez nadgradnje na Android Pie (koji u koristi nešto manje memorije za sam OS).
Fairphone 3 (2019) se isporučuje sa Android Pie (9), ali se ne zna kada i da li će biti nadgradnje na verziju 10.

Ako pogledamo godine izlaska Fairphone modela, vidimo da i "obični" uređaji bez modularnih komponenti mogu da traju godinama kao i Fairphone. Ali im pre toga softver svima dođe glave. Primera radi, Motorola Moto G iz 2013. i dalje radi odlično, ali nema dovoljno prostora (model sa 8GB memorije) za aplikacije, koje postaju i sve zahtevnije. Telefon iako u potpunosti funkcionalan, postaje neupotrebljiv. To nije i ne može biti prihvatljivo.
Neko, poput Android developera, bi mogao reći da je to sasvim normalno, kao u slučaju desktop/laptop računara. I da je razvoj poželjan. Predstavnici kompanije Apple nedavno su istakli da im sve češća odluka korisnika da odlože prelazak na najnoviji model pravi problem, u prihodima naravno. "Pametni" telefoni dostigli su računare po performansama, dok im je upotrebni vek (bez podrške za OS) višestruko skraćen, na svega par godina, ili manje.

I tu dolazimo do suštine - cilj IT industrije je rast i razvoj, jer tobože počiva na neograničenim resursima. Netačno. Granice rasta postoje. I IT počiva na hardveru i energiji, koji stalno trošimo, otpisujemo i odbacujemo kao da su neograničeni. I Fairphone, iako vizionarski korak napred koji otvara mogućnosti, postaje žrtva ovog pristupa.

Kako onda doskočiti ovom izazovu održivosti? Pročitajte uskoro na blogu "Da nam glava radi" o mogućim koracima koje sami možemo preuzeti .

Thursday, May 7, 2020

Trg u oku

Svedoci smo mnogih rekonstrukcija trgova i uređenja drugih javnih prostora u Srbiji i revolta građana koji ih prati. Ne zalazeći ovom prilikom u mnoge važne aspekte poput cene, kvaliteta, izbora izvođača radova, idejnih rešenja, zadržaću se samo na jednom.

Suštinski koncept trga. Kako reče arhitektica u nedavnom članku na portalu Gradnja.rs: "Trg je po definiciji bez drveća".

https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/0f/8d/63/6b/geometric-greens-square.jpg
How to fit a tree in a square? (Kako uglaviti drvo u trg/kvadrat?)
(Makao, Kina)

I dok cupkam po vrelom asfaltu ili drugoj kamenoj ploči usijanog trga na leto, ova definicija me svom vrućinom udara u glavu. Ne znam šta se dešava u glavama  arhitekata i projektanata ako ikada posete svoja dela kad upekne zvezda? Nadam se da se u njima ipak zakuvava oštrija promena kursa od postavljanja mobilnog zelenila na trgove.
I laiku je jasno da otvoren prostor trga ima niz prednosti, zbog kojih i jeste toliko široko zastupljen kao rešenje za organizaciju urbanog tkiva. On omogućava ispoljavanje lepote okolnih zdanja i umetničkog izraza arhitekata i drugih stvaralaca jednog grada. Pritom budi poseban estetski doživljaj kod posetilaca i prolaznika. Pruža mogućnost osećaja zajedništva tokom dočeka novogodišnje noći ili skupa podrške sportistima.
U doba korone ovih dana imamo posebnu potrebu da pobegnemo iz pećina naših zgrada, čije klance trgovi treba da razbiju. Povrh toga što javnih prostora u gradovima Srbije nema ni blizu dovoljno za fizičku distancu, doživljaj trga bez hladovine krošnji više nije toliko prijatan koliko je mogao biti pre 30-40 godina. Ovakav, ogoljeni trg više ne odgovara potrebama i uslovima savremenog društva. Za početak, tu su globalni temperaturni trendovi poslednjih decenija i drastično pogoršanje mikroklimatskih uslova u gradovima. Postojanje brisanog prostora u gradu nije više prihvatljivo.

Pored vrelina, postoji i druga, naizgled manje praktična, ali jednako suštinska implikacija ogoljenih trgova. Kao što su trgovi glavne tačke okupljanja i cirkulacije građana javnim prostorom grada, tako su gradovi mesta koncentracije moći, donosioca odluka, nosioca ideja. Većina svetskog stanovništva danas živi u gradovima. Poimanje prostora u njima može imati presudan uticaj na naš odnos prema prostoru van njih i način na koji upravljamo prirodnim i poluprirodnim pejzažima i resursima. Na to koliko prepoznajemo i čuvamo prirodno okruženje. Ako naše glavno mesto okupljanja definišemo kao ogoljenu kamenu pustinju, to nas može navesti da 1) potražimo hlad na nekom drugom mestu, i 2) to mesto hladovine poželimo da učinimo prepoznatljivim i "sigurnim" okruženjem - sa manje stabala i više betona.
Recimo da ga pretvorimo u kafe-restoran sa suncobranima?
A nije samo do hladovine, već i kupovine. Istraživanja ukazuju da su građani skloniji da kupovinu ili druge aktivnosti obave na trgovima sa drvećem, nego na onim bez

Ne čudi onda što u nagrađenim (ali ne i obavezujućim) rešenjima za rekonstrukciju Trga Slobode i većeg dela centralnog gradskog jezgra u Novom Sadu, u simulacijama sve naizgled vrvi od drveća. Ovakve slike su između ostalog sigurno odraz i sve glasnije i jasnije artikulisanih potreba građana:

Zato je važno da planeri, donosioci odluka, projektanti i arhitekte osluškuju potrebe građana kada oblikuju zajednički životni prostor. Model odnosa prema neposrednom okruženju se na duge staze odražava ne samo na naše dvorište već i na celu zemlju. Ako želimo drvo u šumi, napravimo mesta za drveće na trgu. Ako nam prija pejzaš zelene gore ili obale reke, ostavimo utkane njihove elemente u urbanom prostoru.

Da, želimo mesto za drveće u našim gradovima i na našim trgovima. U definiciji i uživo.

Friday, January 24, 2020

Urbanistički planovi Novog Sada na uvidu na jednoj mapi

Ako živite u Novom Sadu i desilo vam se da vas novost rušenja i izgradnje objekata, proširenja ulica, promena namene parka, igrališta ili prostora za istrčavanje pasa dočeka u vidu bagera i drugih građevinskih mašina, onda će vas obradovati ova novost:

Odnedavno možete pratiti urbanističke planove za deo područja Novog Sada koji vas interesuje, na jednoj mapi. Naime, na njoj su prikazani svi planovi na teritoriji grada Novog Sada koji se trenutno nalaze na ranom javnom uvidu i javnom uvidu, sa linkovima do tekstualnih i grafičkih prikaza (mapa) na sajtu JP "Urbanizam":



Kako su nazivi planova i grafički prikazi teško razumljivi, prikaz granica plana na javnom uvidu na Gugl mapi trebalo bi barem donekle da olakša snalaženje u prostoru, a da planove, njihov obuhvat i mogući efekat učini daleko uočljivijim.

Imajte na umu da uvid u planove traje 14 dana, pa je potrebno povremeno baciti pogled na mapu. Ako vam plan i promakne i javni uvid je završen, biće i dalje vidljiv na mapi u posebnom sloju (ukoliko je uvid bio 2020. i nadalje).

Kratak vodič o planiranju gradova sa primerom primedbe na plan, možete pronaći ovde. U slučaju Novog Sada, primedbe podnosite Gradskoj upravi za urbanizam i građevinske poslove.
Pregled usvojenih, važećih urbanističkih planova Novog Sada možete pronaći na sajtu JP "Urbanizam". Za pregled grafičkog prikaza plana (ako nije u PDF formatu) potreban je poseban, besplatan program - Autodesk Design Review, koji možete preuzeti ovde:
Desktop verzija za Windows
Android aplikacija
iOS aplikacija